Suki są łatwiejsze w szkoleniu, pilnują się domu i są bardziej uległe. Psy natomiast są bardziej niezależne, dominujące i biegają za sukami. Znasz ten stereotyp? Jeśli tak, to zapomnij o nim, bo z prawdą ma niewiele wspólnego. Jakie są zatem faktyczne różnice między psem, a suką?
Twój cel
Po co kupujesz psa? Czy planujesz założyć hodowlę? A może, chcesz mieć reproduktora? Jeśli masz sprecyzowane cele hodowlane, wiesz już jaką płeć wybrać. Jeśli nie, czytaj dalej.
Czy kupujesz psa do pracy? A może do sportu? Jeśli tak, płeć psa może mieć dla Ciebie znaczenie. Trudno bowiem będzie Ci skupić się na pracy z suką w cieczce, gdy równocześnie będziesz zmuszona uważać na potencjalnych narzeczonych.
Obecność Twojej suki może też skutecznie rozpraszać inne psy. Możliwe też, że nie będzie ona w formie do pracy, bo hormony sprawią, że myślami będzie, gdzie indziej. Może się też zdarzyć, że cieczka wypadnie w dniu ważnych zawodów. I co wtedy?
Rozmiar psa
Standard rasy następująco określa wzrost i wagę czarnego teriera:
Wzrost (+/- 2 cm) | Waga | |
Suka | 68-72 cm | 45-50 kg |
Pies | 72-76 cm | 50-60 kg |
Weź pod uwagę, że nie wszystkie czernysze są zgodne ze wzorcem. Niektóre są cięższe, inne lżejsze, a jeszcze inne nie trzymają parametru wzrostu. Jaki będzie Twój pies, tego nie wiesz. Dlatego dane ze wzorca potraktuj jako wskazówkę o przeciętnym rozmiarze teriera rosyjskiego.
Suka jest mniejsza i lżejsza. Pies jest większy i cięższy. Banał? No pewnie! Ale czy wiesz, co się z tym wiąże?
Pies jest większy i przez to bardziej efektowny. To fakt. Ale poza tym pomyśl o tym, że:
- będąc z psem u weterynarza / fryzjera, często musisz postawić go na stole. Dźwigasz więc więcej. No chyba że wskakuje na stół sam, ale różnie z tym bywa;
- gdy Twój pies się rozchoruje, może mieć problem z poruszaniem się. Będziesz pewnie nieść go do auta / znosić go po schodach / pomagać mu wstać / asekurować go w trakcie chodzenia. I znów dźwigasz więcej. Być może będziesz potrzebować pomocy 2. osoby;
- musisz kontrolować swojego psa. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko Twojemu najbliższemu otoczeniu, ale przede wszystkim Twojemu psu i Tobie. Jeśli nie wychowasz go / nie wyszkolisz / nie dogadasz się ze swoim czarnym terierem, będziesz się z nim „siłować”. W trakcie spaceru ma to szczególne znaczenie. Pies jest silniejszy i ma napęd 4×4. Utrzymasz go na smyczy?
Cieczka
Suka ma średnio co 6 miesięcy cieczkę trwającą ok. 3 tygodnie. To na pewno wiesz.
A czy wiesz, że oznacza to dla Ciebie 3 tygodnie:
- wychodzenia z suką na smyczy (o ile nie planujesz powiększyć rodziny);
- mycia podłóg, ścian, drzwi (chyba że trafisz na wyjątkowo „czystą” pannę albo nauczysz ją chodzić w majtkach);
- odizolowania suki od psa (o ile go masz).
Nie wiem, czy to Ci pasuje.
Drugi pies w domu
Nie wiem, czy ten aspekt Cię dotyczy. Ale nawet jeśli nie, to mimo wszystko namawiam Cię do przeczytania tego fragmentu. Dlaczego? Bo od 1 czarnego teriera lepsze są tylko 2 czarne teriery! Niewykluczone, że Twoje stado powiększy się szybciej, niż myślisz.
A jeśli masz już 1 psa i zastanawiasz się nad kupnem kolejnego, to tym bardziej czytaj dalej.
Rozmawiając z osobami szukającymi szczeniaka, często spotykam się z przekonaniem, że mając w domu psa, najlepiej kupić sukę (i odwrotnie). Znasz stereotyp, że psy tej samej płci = konflikt?
To tak nie działa. No bo popatrz. W moim domu mieszkają Pasja i Pokusa. Po mimo że obie są płci żeńskiej, dziewczyny bardzo się lubią i tworzą zgodne stado. Najlepszą przyjaciółką Pasji jest jej siostra Aisha (znowu ta sama płeć). Czy to znaczy, że Pasja bez problemu dogaduje się z każdą suką? Nie.
A teraz spójrz na jej relacje z samcami. Mały Czosnek rasy welsh corgi nie przypadł Pasji do gustu. Za to średnich rozmiarów mieszaniec Czesiek szybko się z nią zakumplował.
A zatem pies + suka nie zawsze = przyjaźń. A psy tej samej płci nie zawsze = konflikt. To, czy 2 psy dogadają się ze sobą, nie zależy jedynie od płci. Dlatego jeśli chcesz mieć 2. psa w domu, porozmawiaj z hodowcą. Opowiedz mu, jaki jest Twój obecny pies. Hodowca doradzi Ci, czy w Twoim przypadku zakup kolejnego to dobry pomysł i jakie szczenię warto wybrać.
Różnice w charakterze
Czym wyróżniają się czernysze, pisałam w poście „Opinie o czarnym terierze”.
Różnice charakteru, które zaobserwowałam u swoich psów, wynikały z ich:
- genetyki (cechy wrodzone),
- socjalizacji (oswojenie szczeniaka z otaczającym go światem),
- wychowania / szkolenia / doświadczenia życiowego
A nie z płci.
Momentami, kiedy suka może zachowywać się inaczej i jest to zdeterminowane jej płcią, są cieczka / ciąża urojona / ciąża i okres odchowywania szczeniąt. W przypadku psa do takich momentów należy sytuacja, gdy ma bezpośrednią styczność z suką w cieczce.
Jeśli wiesz, jakiego temperamentu szukasz u szczeniaka, nie wiąż tego z płcią.
Zapamiętaj!
Wybierając między psem, a suką, nie kieruj się stereotypami. Ważne jest:
- jakie masz plany związane z psem,
- jaka jest Twoja kondycja i możliwości fizyczne,
- czy opieka nad suką w cieczce jest dla Ciebie problemem.
Teraz Ty!
Pobierz darmowy bonus z opisem 7 typowych sytuacji, w których płeć Twojego psa ma znaczenie. Odpowiedz na pytania. Sprawdź, czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie pies, czy suka.
Podaj dalej
Podobał Ci się tekst? Podaj go dalej. Niech Twoi znajomi też nie dają się nabrać na stereotypy o psach i sukach.