Chcesz poznać czarnego teriera. Wpisujesz w Google hasło „opinie o czarnym terierze”. Przeglądarka wyświetla 10 stron linków do: for z opiniami właścicieli, stron z opisami rasy i galerii ze zdjęciami. Czytasz. Oglądasz zdjęcia. Jeszcze więcej czytasz. A im więcej czytasz, tym więcej masz wątpliwości. Informacje są różne. Opinie o czarnym terierze często sprzeczne. A Ty po prostu chcesz wiedzieć: „Jaki jest czarny terier?”

Czarny terier – rasa stworzona do pracy z człowiekiem

Rosjanie potrzebowali psa do służby wartowniczej, pracy w milicji i wojsku. Priorytetem w hodowli był pies, który sprawdzał się w pracy z człowiekiem, szybko się uczył i był nieufny wobec obcych. Pies musiał być zrównoważony, odważny i skuteczny w działaniu. W wyniku krzyżówek kilkunastu ras (tak, tak sznaucer, airedale, rottweiler i nowofundland to tylko część tej układanki) powstał czarny terier. Tak w skrócie wygląda historia rasy.

Tylko po co Ci o tej historii opowiadam, skoro miałam mówić, jaki jest czarny terier? Już tłumaczę. Od czasu powstania czernysza minęło ponad 40 lat. Czarny terier nie jest już rasą hodowaną wyłącznie pod kątem pracy. Dlatego priorytetem hodowców nie jest już wyłącznie psychika. Ważniejszym kryterium stał się eksterier (wygląd). Jeśli obejrzysz archiwalne zdjęcia z początku lat ‘80, a potem spojrzysz na fotografie współczesne, zauważysz dużą różnicę w wyglądzie psów. Czasami aż trudno będzie Ci uwierzyć, że to ta sama rasa.

Zmiana kierunku hodowli poskutkowała nie tylko zmianą wyglądu psów, ale miała też wpływ na cechy psychiczne czarnych terierów. Jeśli czytasz opis:

„Celem rosyjskiej hodowli było uzyskanie psa odważnego, wytrzymałego i ciętego. Miał być nieufny wobec obcych i pewny siebie. Poprzez ogromne predyspozycje do pracy miał być niezawodny w działaniu, posiadać zdolność szybkiego uczenia się i być skuteczny w obronie i służbie wartowniczej. A co najważniejsze miał być zrównoważony”1

nie przykładaj 1:1 opisu celu stworzenia rasy do współczesnych terierów, bo czernysze się zmieniły.

Sprzeczne opinie o czarnym terierze

A teraz wyjaśnię Ci zagadkę, skąd w sieci tyle różnych opisów rasy. Dlaczego Monika napisała, że czernysze uwielbiają wodę. A Grażyna twierdzi, że teriery nie znoszą wody i nie ma takiej siły, która zmusi je, żeby zamoczyły chociaż łapę. Rozdźwięk w ich postach bierze się stąd, że obie opisują rasę przez pryzmat swojego psa. Uważają, że skoro ich pies taki jest, to znaczy, że wszystkie czarne teriery są podobne. A tak nie jest. Gdy czytasz wypowiedzi właścicieli czernyszy, pamiętaj, że Twój pies może być inny.

Jaki jest czarny terier?

Pokażę Ci na przykładzie moich 3 psów i ich temperamentu.

Taira – na wszystko miała czas; Przez większość życia chodziła łapa za łapą. Zdarzało się, że kłusowała spokojnym tempem. Galop w jej wykonaniu to było wydarzenie. Znajome dzieciaki z podwórka pokazywały ją palcami i krzyczały: „WOW! To ona potrafi biegać?”. Sama patrzyłam z niedowierzaniem ;)

Slavny – nauka komendy „równaj kłus” prawie mnie wykończyła. Biegłam w prawo, Slavny w lewo. Ja w lewo, Slavny w prawo. Biegłam prosto, Slavny wpadał mi pod nogi. Był szybki, zwrotny i bardzo zadowolony z siebie. Długo nie potrafiłam dać sobie rady z jego temperamentem. Po doświadczeniach z „mam na wszystko czas” Tairą, przeżyłam szok.

Vasiliy – chodził ze mną na randki z moim narzeczonym; Spacer z psem był dobrym powodem do spotkania. Rozmawialiśmy o wszystkim. Obeszliśmy pół Ursynowa. Vasiliy fantastycznie wpisał się w nasze wędrówki. Biegał. Węszył po okolicy. A czasem szedł spokojnie obok nas.

Wiesz już, co chcę Ci pokazać? Teriery różnią się od siebie.

Czynnikami wpływającymi na ich zachowanie, potrzeby i fakt, czy się dogadacie, są:

  • genetyka (cechy wrodzone),
  • socjalizacja (oswojenie szczeniaka z otaczającym światem),
  • wychowanie / szkolenie / doświadczenia życiowe psa

5 cech charakterystycznych dla czarnego teriera

Każdy czarny terier, którego poznałam, był na swój sposób wyjątkowy. Ale zauważyłam też cechy, które się u nich powtarzały. Opowiem Ci o 5 z nich. 

Kontaktowy

Wiesz już, że teriery zostały stworzone do pracy z człowiekiem. Nie zaskoczę Cię specjalnie pisząc, że to rasa nastawiona na kontakt z Tobą. Ta cecha została terierom do dzisiaj i jest ich rozpoznawalnym znakiem. Uwielbiają się szkolić. Uwielbiają się miziać. Uwielbiają być obok Ciebie.

Inteligentny

Druga cecha, którą na pewno będzie miał Twój pies, to inteligencja. Terier uczy się błyskawicznie i sprawia mu to frajdę. Jeśli nie zadbasz o jego edukację, sam się tym zajmie. To pewne.

Spostrzegawczy inaczej

Pies spostrzegawczy inaczej, żeby nie powiedzieć gapa. Zdarza mu się wpaść na latarnię, samochód czy znak drogowy. Nie zobaczy, gdzie leci piłka (no chyba, że się wysoko odbija i słychać dźwięk uderzenia o podłoże). Kiedy wyjmujesz coś pysznego… wie zawsze ;) (no chyba, że akurat chrapie na całego)

Rozmerdany

Merdający ogon – uroczy, wkurzający, dewastujący. Czernysz merda, kiedy się cieszy (naturę ma wesołą), ekscytuje (w zależności od temperamentu), denerwuje (zdarza mu się) albo boi (bywa). Powiem wprost, merda dużo. Ogon jest solidny. Kubki latają daleko. Nie polecam niskiego stolika.

Kudłaty

Gęste futro i mokrą brodę pokochasz, znienawidzisz albo zaakceptujesz. Twój wybór. Futro wymaga czesania 1 w tygodniu, kąpania 1 w miesiącu (broda co tydzień lub 2) i strzyżenia 1 na 3 miesiące. Jeśli nie lubisz czesać, ostrzyż włos na krótko. Pies będzie miał mniej kołtunów, Ty mniej wyrzutów sumienia, a fryzjer mniej roboty.

1 “Piękno, siła i duma, czyli kilka słów o czarnym terierze rosyjskim”, Ewelina Krajewska, Patrycja Spotan, Asko 4-5 1998 r.

Zapamiętaj

  • Czytając opinie o czarnym terierze w internecie, pamiętaj, że bardzo często są to subiektywne wypowiedzi właścicieli. Twój pies może być inny.
  • Czarny terier jest: kontaktowy, inteligentny, spostrzegawczy inaczej, rozmerdany i kudłaty.

Teraz Ty

Pobierz darmowy bonus, w którym opisałam 8 typowych sytuacji z mojego życia z czarnym terierem. Odpowiedz na 8 pytań. Sprawdź, czy czernysz to rasa dla Ciebie.

Podaj dalej

Podobał Ci się tekst? Podaj go dalej. Niech Twoi znajomi też poznają czarnego teriera.