Dwumiesięczne szczenię czarnego teriera to czarna, puchata, na ogół roześmiana kulka, którą wnosisz na rękach do swojego życia. 2 miesiące później masz już tego szczęścia średnio o 15 kg więcej i już od dawna nie nosisz go na rękach. Przez pierwsze 6 miesięcy masz wrażenie, że Twoje szczenię rośnie w oczach. Dowiedz się, jak pomóc psu w trakcie tak intensywnego wzrostu i czego unikać, żeby mu nie zaszkodzić.

Czarny terier nie zawsze rośnie zgodnie z tabelką

Standard rasy opisuje wzrost i wagę czarnego teriera:

Wzrost  (+/- 2 cm)

Waga

Suka

68-72 cm

45-50 kg

Pies

72-76 cm

50-60 kg

Weź pod uwagę, że nie wszystkie czernysze są zgodne ze wzorcem. Niektóre są cięższe, inne lżejsze, a jeszcze inne nie trzymają parametru wzrostu. Jaki będzie Twój pies, tego nie wiesz. Dlatego dane ze wzorca, potraktuj jako wskazówkę mówiącą o przeciętnym rozmiarze teriera rosyjskiego.

W publikacjach o rasie znajdziesz tabele wzrostu czarnego teriera. Są to uśrednione pomiary wzrostu, wagi, długości głowy, obwodu nadgarstka i klatki piersiowej w rozpisaniu na wiek psa.

Szczerze Ci powiem, że zastanawiałam się długo, czy wstawić do postu tego typu tabelę. Zadałam sobie jednak pytanie, czy w czymś mi ona pomogła? Przypomniało mi się, jak kiedyś niemal obsesyjnie porównywałam wyniki pomiarów moich psów z tabelką. Dzisiaj uśmiecham się na to wspomnienie. Ale wtedy traktowałam to bardzo serio.

Jakiekolwiek odchylenia od normy budziły moją frustrację, że pies rośnie inaczej. Inaczej w mojej głowie oznaczało „nie tak, jak powinien”. To z kolei powodowało u mnie obawę, że pies będzie za mały albo za duży. I ruszałam z rozkminką, że pewnie to ja coś źle robię.

Dlatego chcąc Ci zaoszczędzić tych jałowych rozważań, nie wstawiam tabeli wzrostu czarnego teriera. Szczeniaki, podobnie jak dzieci, w nosie mają tabelki i mądre książki. Rosną i rozwijają się w swoim tempie.

Jeśli jednak chcesz zobaczyć tabelkę, gdyż czujesz, że muszę, bo inaczej się uduszę, to doskonale Cię rozumiem. Kiedyś też tak miałam. Proszę Cię tylko o jedno. Informacje zawarte w tabeli wzrostu potraktuj, jako wskazówkę. Nie załamuj rąk, gdy Twój pies nie trzyma normy.

Twój czarny terier jest tym, co je

No wiem. Nie zaskoczyłam Cię tym specjalnie. Niemniej jednak chciałam Ci o tym przypomnieć. Czarny terier należy do ras dużych. W związku z tym Twoje szczenię będzie intensywnie rosnąć. Przed jego organizmem stoi duże wyzwanie. Pomożesz mu w tym, dostarczając pożywienie wysokiej jakości.

Sucha karma

Jeśli zdecydujesz się na suchą karmę, dostosuj ją do wieku i gabarytu psa. Zwróć uwagę na skład: jakość składników, stopień ich przetworzenia, a także obecność przeciwutleniaczy, barwników i konserwantów. Tylko wysokoprzyswajalna karma, bogata w wartościowe składniki zapewni Twojemu psu niezbędny budulec do prawidłowego wzrostu.

Ciekawym rozwiązaniem są karmy holistyczne z grupy Super Premium. Widać to w cenie, ale i w jakości karmy. Ale wiesz co? Twoje szczenię będzie rosło tylko raz. Braków z tego okresu nie będzie mu dane później nadrobić. Dlatego moim zdaniem warto w tym okresie zainwestować w droższą karmę. A Ty jak myślisz?  

Surowa dieta

Jeśli natomiast wybierzesz dietę surową (barf), nie zapomnij dobrze jej zbilansować. Dawkę dobierz odpowiednio do wieku, wagi i indywidualnego zapotrzebowania Twojego psa. Używaj składników dobrej jakości. Wykonuj okresowo badania kontrolne psu. Dzięki temu wykryjesz ewentualne niedobory i zmodyfikujesz dietę.

Jeśli nie masz doświadczenia z barfem, nie eksperymentuj na własną rękę. Okres intensywnego wzrostu czarnego teriera to najgorszy, możliwy moment na tego typu doświadczenia. Skorzystaj z pomocy psiego dietetyka lub osoby z dużym doświadczeniem w barfie. Zaoszczędzisz na leczeniu anemii, uszkodzonej trzustki, wątroby, nerek. A to tylko niektóre z możliwości powikłań po źle ustawionej, surowej diecie.

Kontrola grubości tkanki tłuszczowej

Bez względu na formę pożywienia, kontroluj grubość tkanki tłuszczowej u psa. Spokojnie. To tylko brzmi tak poważnie. Wystarczy, że raz w miesiącu ustawisz psa w prostej linii i nachylając się nad nim, przyłożysz ręce po obu stronach jego żeber. Jeśli wyczujesz dłońmi żebra, to nie masz się czym martwić. Jeśli żebra są niewyczuwalne, zmniejsz nieco dzienną porcję pokarmu.  Za 2 tygodnie sprawdź, czy jest efekt.

Nadwaga może spowodować u Twojego szczeniaka dodatkowe obciążenie stawów. Nie przekarmiaj psa, a nie przyczynisz się do powstania problemu ze stawami.

Bezpieczny ruch dostosowany do wieku

To moim zdaniem bardzo ważny czynnik w życiu Twojego szczeniaka. Rozwija zmysł równowagi, uczy go kontroli nad swoim ciałem i wzmacnia mięśnie. Wpływa też pozytywnie na rozwój kości. W trakcie ich obciążania przy swobodnym ruchu, kości właściwie się rozbudowują i wzmacniają.

Swobodny ruch

Swobodny to słowo klucz do określenia bezpiecznego rodzaju ruchu dla Twojego szczeniaka. Ruch swobodny, czyli taki, w którym to Ty dostosowujesz się do tempa i możliwości psa. Poniżej kilka zasad, które proponuję Ci wkuć na blachę:

  • Zapomnij o „ciąganiu psa” na długie spacery.
  • Jeśli zauważysz, że pies jest zmęczony, pozwól mu odpocząć.
  • Jeśli szczenię nie ma ochoty na kontynuowanie spaceru, nie zmuszaj go.
  • Nie narzucaj swojego tempa, jeśli Twoje szczenię nie nadąża.
  • Nie wymuszaj biegu aportowaniem.
  • Jeśli masz ochotę na rower to bez psa!
  • Nie zachęcaj psa do dużych szaleństw, ale jeśli sam ma ochotę się pobawić, to pozwól mu.

Bezpieczna zabawa

Zabawa odgrywa ważną rolę w rozwoju szczeniaka. Dopilnuj, żeby była bezpieczna. W miarę możliwości ogranicz psu skakania. Świadomie dobieraj psich kompanów do zabaw z Twoim szczeniakiem. Zwróć uwagę, żeby psy były zbliżone wiekiem, gabarytem i lubiły podobny typ zabawy. Szaleństwa Twojego malucha z psem cięższym, większym lub dużo bardziej energicznym mogą zakończyć się dla Twojego czarnego kontuzją. Uważaj na szaleństwa Twojego teriera na śliskiej podłodze. Mogą rozjechać mu się łapy. Łatwo wówczas o uraz.

Bezpieczne chodzenie po schodach

Na koniec zostawiłam temat, który spędza sen z powiek wielu właścicielom czernyszy, czyli schody. Swoje szczeniaki znoszę i wnoszę po schodach, tak długo, jak daję fizycznie radę. Kiedy nie mam siły delikwenta wnosić, to jeszcze przez jakiś czas go ze schodów znoszę. Dlaczego? Bo schodzenie powoduje u szczeniaka zdecydowanie większe obciążenie.

Kiedy nadchodzi ten dzień, że przy próbie dźwignięcia „malucha”, w mojej głowie pojawia się myśl: „Noooo nie!!”. A mój mąż w odpowiedzi na moje wymowne spojrzenie odpowiada: „Zapomnij!”. To czas na samodzielne pokonywanie schodów przez szczeniaka. Pilnuję, żeby był to ruch spokojny. Nie pozwalam psu:

  • na zeskakiwanie,
  • ciągnięcie mnie na smyczy,
  • wbieganie,
  • zabawy.

Dzięki temu ograniczam przeciążenia i uczę psa spokojnego chodzenia po schodach.

Obserwacja wzrostu szczeniaka

To dla mnie bardzo istotna sprawa. Po pierwsze, co miesiąc mierzę i zapisuję wyniki pomiarów w tabeli wzrostu mojego szczeniaka. Dzięki temu mam możliwość:

  • obiektywnej obserwacji wzrostu psa na przestrzeni czasu, bez zamęczania rodziny i znajomych powtarzającymi się pytaniami: „Czy on urósł? Seriooo?! Ja tego jakoś nie widzę.”
  • analizy tendencji we wzroście psa (skala miesięcznego przyrostu / intensywność wzrostu psa).
  • porównania rozwoju psa na tle rodzeństwa lub rodziców.
  • sprawienia radochy hodowcy, przesyłając mu tabelę wzrostu szczeniaka.
  • sprawienia sobie fajnej pamiątki, gdy mojemu psu bliżej gabarytem do źrebaczka niż szczeniaczka :)

Po drugie, obserwuję przednie i tylne łapy szczeniaka. Kontroluję, czy są proste i równolegle ustawione względem siebie. Sprawdzam poprawność ustawienia nadgarstków względem podłoża. Jeśli łapy zaczynają się wykrzywiać do środka lub na zewnątrz, weryfikuję czy jest to po prostu etap rozwoju i po 2-3 tygodniach łapy są ponownie poprawnie ustawione. A jeśli sytuacja utrzymuje się lub pogarsza, jadę z psem do weterynarza.

Przyczyna może być błaha. Badanie krwi może np. ujawnić zaburzony stosunek wapnia do fosforu. Wówczas wystarczy podać odpowiednie suplementy i sytuacja wraca do normy. Czasami zdarza się, że sprawa jest „grubsza” np. dysproporcja w rozwoju kości. Generalnie im  szybciej wychwycisz problem, tym większa szansa, że uda mu się zaradzić bez szwanku dla późniejszej budowy psa.

Po trzecie, oglądam ruch psa. Jeśli jest swobodny, a pies prawidłowo stawia łapy i nie ma problemów ze wstawaniem, siadaniem czy kładzeniem się, to śpię spokojnie. Gdy pies kuleje albo porusza się w sposób budzący moje wątpliwości, jadę na kontrolę do weta.

Zapamiętaj

Jeśli chcesz pomóc swojemu czarnemu terierowi w trakcie jego intensywnego wzrostu:

  • karm go pożywieniem dobrej jakości, ale uważaj, żeby nie przeholować z wagą psa,
  • zapewnij mu ruch bezpieczny i dostosowany do jego wieku,
  • kontroluj rozwój psa, a w razie wystąpienia problemów, skonsultuj się z weterynarzem.

Nie przejmuj się, jeśli Twój maluch nie rośnie zgodnie z tabelką. Nie wszystkie szczeniaki rozwijają się książkowo. Grunt, żeby rósł zdrowo i szczęśliwie, a centymetry i kilogramy przyjdą z czasem.

Teraz Ty

Pobierz szablon tabeli wzrostu szczeniaka (darmowy plik PDF), wydrukuj go i wpisz wyniki pomiaru. Do szablonu dołączyłam praktyczne wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo zmierzyć psa.

Podaj dalej

Podobał Ci się tekst? Podaj go dalej. Niech Twoi znajomi też nie zaszkodzą psu w trakcie jego intensywnego wzrostu.