Wiesz, jak to jest, gdy masz marzenie? Marzenie tak wielkie, że wydaje się aż nierealne. Ja i mama miałyśmy takie właśnie marzenie: szczenię z rosyjskiej hodowli  iz Russkoi Dinastii Olgi Vorobievej.

W latach 90. hodowla Olgi przebojem wkroczyła w czernyszowy świat. Zdobywała tytuły Zwycięzca Świata, Europy oraz championaty na wystawach psów w Europie i Ameryce. Promowała nowoczesny model strzyżenia czarnego teriera. Zgromadziła wokół siebie fantastycznych ludzi, którzy byli zafascynowani terierami równie mocno, jak my. To był dla nas inny świat. Świat profesjonalnych hodowców, groomerów, handlerów i szkoleniowców. Świat, gdzie na sukces jednego psa pracował cały zespół ludzi. Każdy miał jasno wyznaczony cel. Każdy był trybikiem większego mechanizmu, którego doskonały efekt widziałyśmy w ringu. Bardzo ładnie zbudowane psy, w doskonałej formie fizycznej, z pięknie przygotowaną szatą, doskonale współpracujące z handlerem. Do tego miały w sobie to „coś”, co sprawiało, że nie mogłyśmy oderwać od nich oczu. Psy prezentowały fantastyczną energię w ringu. A my mogłyśmy patrzeć na nie godzinami.

Gdy dowiedziałyśmy się o planowanym skojarzeniu dwóch najbardziej utytułowanych wówczas czarnych terierów w historii rasy, wybór miotu był dla nas oczywisty.

Rodzicami szczeniąt miała zostać legendarna para rosyjskich psów

KRIS –  3 x Zwycięzca Świata 1999, 2000, 2001,  3 x Zwycięzca Europy 2000, 2001, 2002,  V-ce zwycięzca Europy 1999,  Zwycięzca klasy otwartej na Wystawie Światowej 1998,  Interchampion, Champion Rosji, Polski, Danii, Gruzji, Meksyku, Luksemburga, Holandii, Estonii, Łotwy, Ukrainy, Bułgarii, Izraela, Krajów Bałtyckich, Portugalii

JASNO SOLNYSHKO IZ RUSSKOI DINASTII –  3 x Zwycięzca Świata 1998, 1999, 2001,  V-ce Zwycięzca Świata 2000, 2 x Zwycięzca Europy 1999, 2001, Interchampion, Champion Rosji, Litwy, Estonii, Białorusi, Bułgarii, Finlandii, Łotwy, Holandii, Belgii, Meksyku, Izraela, Krajów Bałtyckich, Portugalii

Dla nas decyzja o zakupie szczeniaka z tego miotu była jasna. Pojawił się problem, co zrobić, by podobnej pewności nabrała rosyjska hodowczyni. Co zrobić, żeby powierzyła nam dobrze rokującego psa. Chętnych na szczeniaki było wielu. A gotówka wcale nie rozwiązywała wszystkich problemów.

Nie wiem, czy wiesz, że wtedy, żeby kupić wysokiej klasy psa w Rosji, trzeba było przede wszystkim mieć właściwe kontakty. Zresztą nawet teraz, jeśli wydaje Ci się, że żeby kupić w Rosji dobrej jakości psa, wystarczy gruby portfel, to możesz się mocno rozczarować. Ale wróćmy do mojej historii.

Willa Taira była nową hodowlą, z dwoma miotami na koncie. Dopiero budowałyśmy z mamą swoją markę w Polsce, a co tu dopiero mówić o zagranicy. Zdawałyśmy sobie sprawę, że żaden rosyjski hodowca nie powierzy wysokiej klasy szczeniaka osobie „znikąd”.

Z pomocą przyszła nam pani Elżbieta Chwalibóg. Uznana sędzina międzynarodowa, która sporo podróżowała po świecie, w tym też po Wschodzie. Pani Elżbieta zawsze miała duży sentyment do czarnych terierów. Na nasze szczęście dobrze znała przewodniczącą międzynarodowego klubu czarnego teriera w Rosji – panią Marinę Gierasimovą. Kiedy tylko dowiedziała się o naszych planach sprowadzenia psa do Polski, bez wahania zgodziła się pomóc. Uruchomiła swoje kontakty. Zarekomendowała nas, gdzie trzeba i tym sposobem znalazłyśmy się na liście oczekujących na szczenię z wymarzonego miotu. W domu zapanowała euforia.

Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinastii

W maju 1999 roku przyjechał do nas z Moskwy wymarzony chłopczyk. Na  imię miał Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinastii. Dla nas był Saszą albo po prostu Slavnym. Banan nie schodził nam z twarzy przez kolejne kilka miesięcy ;-)

Sasza był bardzo wesołym i pogodnym psem. Był ogromnym pieszczochem, którego popisowym numerem było bieganie do gości „po prośbie” z miską w paszczy. Dzięki niemu zrozumiałam, że do każdego psa trzeba podchodzić indywidualnie. Metodę szkolenia należy dostosować do psa, nigdy na odwrót. Kluczem do udanej współpracy z czarnym terierem jest sposób, a nie siła. Nawet drobnej postury kobieta jest w stanie opanować rosłego samca, jeśli tylko wie jak.

Zakup Slavnego Vitjaz okazał się strzałem w dziesiątkę

Był fajnym i zdrowym psem, który towarzyszył nam przez 12 lat. Zdobył 7 tytułów championa i sprawdził się jako reproduktor. Został ojcem 20 miotów w Polsce i Europie. W Willa Taira był ojcem miotów „D” i „G”, które w naszej ocenie były bardzo udane. Jedna z jego córek Gruzja Mogador Willa Taira została w hodowli. Jego dzieci zyskały 58 tytułów championa. Jeden z jego synów Babillon Ćierny Sen wywalczył tytuł v-ce Zwycięzcy Świata w 2002 roku w Amsterdamie. W 2003 roku Slavny uzyskał na wystawie klubowej w Polsce tytuł Najlepszego Reproduktora wśród wszystkich ras terierów.

Skojarzenie, z którego pochodził Slavny to dla mnie, jako hodowcy, miot marzenie. Jego rodzeństwo to m.in.:

 • Serdechny Drug – Młodzieżowy Zwycięzca Świata 2000 i Multichampion,
 • Super Mania – Młodzieżowy Zwycięzca Świata 2000, 2 x V-ce Zwycięzca Europy 2001, 2002, Interchampion, Multichampion,
 • Slavny Voin – Multichampionem,
 • Sensacja – Champion Rosji,
 • Sestrica Alenushka  – Champion Rosji,
 • Skazka – Champion Włoch.
 • Interchampion
 • Champion Polski
 • Champion Słowacji
 • Champion Czech
 • Champion Klubu Czech
 • Champion Klubu Słowacji
 • Młodzieżowy Champion Polski
 • Najlepszy CTR (pies) Roku 2002*
 • Najlepszy Reproduktor – Wystawa Klubowa Włocławek 2003
 • Zwycięzca klasy szczeniąt na wystawie ras rosyjskich, BIS szczeniaków – Pruszków 1999
 • Zwycięzca Kl. Młodzieży na wystawie klubowej – Cingov (Słowacja), 2000
 • IV lokata – Wystawa Europejska – Poznań 2000
 • 4 x Zwycięzca Młodzieży
 • 19 x CWC/CAC, 6 x CACIB, 6 x res.CACIB
 • 9 x Zwycięzca Wystawy / NPwR, 7 x Zwycięzca Rasy
 • Zwycięzca Ostrawy 2002 (Czechy)
 • Zwycięzca Brna 2002 (Czechy)
 • Junior BIS, II Junior BIS, BOG, II BOG, 2 x III BOG

HD-A1

Spełnione marzenie dało nam odwagę, by marzyć dalej 

Skoro raz się udało, to chciałyśmy z mamą sięgnąć po więcej. Pojawił się nowy plan. Chcesz wiedzieć jaki?