Wyniki szwedzkiego testu MH Pryma Willa Taira

Czym jest szwedzki test MH, jak przebiega i jak poradził sobie z nim Prym Willa Taira na tle średniej rasy? Daj mi chwilę, a zaraz Ci wszystko opowiem.

Czym jest szwedzki test MH?

To rodzaj testów psychicznych dla psa.

Podstawowa różnica między szwedzkim testem MH, a polskimi testami psychicznymi jest taka, że pies może podejść do testu MH tylko raz. Nie ma możliwości ponownego podejścia, jeśli pies nie ukończy testu lub wynik uzyskany przez psa będzie w opinii właściciela niezadowalający.

Kolejna różnica jest taka, że pies może zaliczyć test lub go nie ukończyć. Nie ma opcji, że pies nie zalicza testu.

Główna idea testu MH to określenie właściwości psychicznych psa. 

Jak przebiega szwedzki test MH?

Prym został poddany 10 próbom, na podstawie których oceniono 33 aspekty jego zachowania. Pies miał do pokonania narastające trudności. Gdyby osoba oceniająca zachowanie Pryma uznała, że pies nie jest w stanie psychicznie poradzić sobie z zadaniem, ma możliwość przerwać test. Takie samo prawo ma właściciel psa.

To nie jest test posłuszeństwa. Oceniane są naturalne zachowania psa pod kątem takim jak:

  • kontakt z obcym,
  • chęć do zabawy,
  • polowanie,
  • zdolność do relaksu,
  • umiejętność współpracy z obcym,
  • reakcja na nagłe pojawienie się dużego obiektu,
  • reakcja na nagły dźwięk,
  • reakcja na zbliżające się niebezpieczeństwo,
  • reakcja na strzały.

Punktacja za każde zachowanie wynosi od 1 do 5. Przy czym 1 to brak lub słabe nasilenie reakcji, a 5 to maksymalne nasilenie reakcji. Punktacja nie wartościuje reakcji psa, a jedynie jej nasilenie.

Dlaczego tak jest? Otóż test jest jednakowy dla wszystkich ras psów, ale preferowane wyniki są różne dla poszczególnych ras.

Profil mentalny czarnego teriera

Do tej pory 237 czarnych terierów podeszło w Szwecji do testu MH. Ich wyniki zebrano w bazie Szwedzkiego Klubu Psa Użytkowego. Na podstawie średniej wyników stworzono profil mentalny rasy, czyli diagram ukazujący najbardziej typowe zachowania dla rasy.

Ale uwaga! Nie każde typowe zachowanie dla rasy równa się najbardziej pożądane zachowanie. Profil mentalny rasy, który jest na bieżąco aktualizowany, wskazuje na problemy w rasie takie jak np. nadmierna lękliwość.

Uważam, że to fantastyczne narzędzie, które daje hodowcom możliwość bieżącego monitorowania rozwoju rasy i szansę na naprawę sytuacji poprzez odpowiedni dobór rodziców. Tak, aby kolejne pokolenia były lepsze.

Wyniki testu Pryma Willa Taira

Profil mentalny czarnego teriera dał mi możliwość analizy wyników Pryma pod kątem średniej dla rasy. Dla mnie, jako hodowcy, to super sprawa móc zobaczyć jak wyhodowany przeze mnie pies plasuje się na tle rasy. A że wyniki były fantastyczne, to przyjemność miałam podwójną ;)

Bitte Lövgren gratuluję Wam wyniku!!!

Kiedy usłyszałam o teście po raz pierwszy od Jagny Gill, pomyślałam sobie: „WOW! Ale byłoby fajnie, gdyby mój pies wziął w nim udział.”

Dziękuję, że spełniłaś moje marzenie.