Jakie wydarzenie doprowadziło do powstania hodowli "Willa Taira" - czy od początku głównym celem była hodowla czarnego teriera rosyjskiego ?

Pierwszy pies pojawił się w naszym domu prawie 12 lat temu i bynajmniej nie był to czarny terier rosyjski lecz sznaucer olbrzym: Funt Bogmar Traper, w domu Brutus. Kupując go nie myślałyśmy o wystawach czy hodowli. Chciałyśmy jedynie by był naszym przyjacielem i obrońcą. Brutus rósł i piękniał w naszych oczach, a wystawy kusiły nas coraz bardziej.... Aż w końcu ...Na pierwszą wystawę wybrałyśmy się gdy Brutus miał ponad 2 lata by sprawdzić na czym polega fenomen tych imprez. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że nasz pies jest niezłym przedstawicielem rasy i tak zaczęła się nasza przygoda z wystawianiem.
Pierwszy czarny terier przybył do nas 3 lata później. Była to Taira (Tiurma z Runowa), która jest z nami do dziś i mimo, iż ma ponad 8 lat, nadal sprawuje rządy nad całym stadem. Kupując Tairę myślałyśmy o wystawach, ale nikt nie przypuszczał, że zajmiemy się poważnie hodowlą psów. Taira zauroczyła nas swoim wspaniałym zrównoważonym, mocnym charakterem, a na dodatek okazało się, że jest znakomita anatomicznie i na wystawach występowała z ogromnym powodzeniem. Pewnego dnia dojrzałyśmy do postanowienia o założeniu hodowli. Zrobiłyśmy to z ogromnej miłości do Tairy, chciałyśmy aby została szczęśliwą mamą i też dlatego aby pozostały po niej dzieci. Taira zostanie zawsze z nami poprzez swoje dzieci i wnuki, a jej imię figurować będzie w nazwie naszej hodowli dopóki będzie ona istnieć. Ani się obejrzałyśmy jak zakochałyśmy się w tej rasie bez pamięci, a hodowla czernyszy stała się naszą życiową pasją. 

Dlaczego wybór padł właśnie na tą rasę ?

Można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Pierwszy rosyjski terier jakiego miałyśmy okazję oglądać miał 3 miesiące. Przy okazji wizyty na wystawie Warszawskiej zobaczyłyśmy puchatą, czarną kulkę na trawie. Siedział sobie maluch z wielce poważna miną i kontemplował świat. Z dużym dystansem odnosił się do naszych "ćwierkań" i słodkiego głosu. Bacznie natomiast patrzył na swoją Panią. Całym swoim niewielkim jeszcze ciałkiem zdawał się mówić " Zrobię co zechcesz, tylko powiedz czego oczekujesz". Po krótkiej rozmowie z właścicielką odnalazłyśmy ring, na którym oceniane były czernysze. Tam też zobaczyłyśmy cudnej urody rodziców Tairy i decyzja zapadła. To jest to czego szukałyśmy. Obecnie szalejące po domu stadko czernyszy jest tego świetnym dowodem. 

Teriery to piękne psy o dość kontrowersyjnym owłosieniu, czy pielęgnacja włosa jest uciążliwa ?

Czernysz jest psem o obfitej szacie, która wymaga systematycznej i właściwej pielęgnacji. Psa należy regularnie czesać, kąpać i strzyc. W przeciwnym razie pielęgnacja futra zamienia się w prawdziwy koszmar walki z kołtunami, a efektownie wyglądający terier staje się obrazem nędzy i rozpaczy. Jeśli natomiast zastosujemy się do wskazówek hodowcy i systematycznie będziemy dbać o naszego pupila to nie powinno być żadnych problemów. Utrzymanie czernysza w dobrej kondycji nie jest wcale takie trudne jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Jest wiele innych ras, które wymagają bardziej skomplikowanych i pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Proszę nam opowiedzieć o założycielce hodowli.

Jak już wcześniej powiedziałyśmy, założycielką hodowli "Willa Taira" jest Taira (Tiurma z Runowa) - córka wielce zasłużonego dla polskiej hodowli Jermaka Żana i zwyciężczyni świata Kluski Ikry. Taira przeszła do historii jako jedna z najbardziej utytułowanych suk tej rasy w Polsce i jedyna, która zdobyła trzy razy z rzędu tytuł zwycięzcy Polski. Poza tym Taira zdobyła zwycięstwo klubu, dwa razy wygrała rasę na wystawie championów. Zdobyła tytuły: interchampion, champion Polski i młodzieżowy champion Polski. Taira nie tylko z sukcesami walczyła na ringach, co ważniejsze była doskonałą suką hodowlaną, która przekazała swoim dzieciom wszystko to co najlepsze. Chociaż kryta była zaledwie dwa razy, dała wiele pięknych szczeniaków. Dowodem tego był tytuł Najlepszej Suki Hodowlanej spośród wszystkich terierów na wystawie klubowej w 1998 roku. Niestety nieszczęśliwy wypadek, jakiemu uległa, uniemożliwił jej posiadanie więcej dzieci. Obecnie Taira przebywa na zasłużonej emeryturze, wyleguje się na kanapie i twardą łapą rządzi w domu. 

Ile obecnie w hodowli mieszka psów i suk ?

W hodowli są aktualnie 3 suki i 2 psy: jeden całkiem dorosły, a drugi malutki. Nie wszystkie niestety mieszkają z nami. Jesteśmy świadome, że nie potrafiłybyśmy zapewnić im wszystkim właściwej opieki, a ich dobro jest dla nas najważniejsze. Dlatego też niektóre mieszkają z naszymi przyjaciółmi, bez pomocy których "Willa Taira" nie zaszłaby tak daleko. Jeśli można, chciałybyśmy przy okazji naszej rozmowy, gorąco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom za pracę jaką włożyli w nasz wspólny sukces.

Czy terier to rasa dla każdego ?

Czarny terier to pies zdecydowanie nie dla każdego. Trzeba systematycznie dbać o jego sierść. Czarny wymaga właściwego ułożenia i konsekwencji w postępowaniu. Najistotniejszy jednak jest codzienny kontakt z psa z właścicielem. Na to wszystko potrzeba dużo wolnego czasu. Dla czernysza trzeba mieć czas! Nie ma bowiem nic gorszego niż zostawiony sam sobie rosyjski terier, który nie wie co to dobre wychowanie. Są to szalenie inteligentne psy, błyskawicznie uczące się i uwielbiające naukę w towarzystwie swego właściciela. 

Który pies był dla Pań tym najważniejszym, najpiękniejszym ?

Wszystkie są dla nas piękne i ważne. Do niektórych mamy trochę większy sentyment, do niektórych trochę mniejszy. Z pewnością najbardziej zapadła nam w serce Taira.

Proszę nam opowiedzieć o sławach hodowli i psach, które wywarły piętno na populację czarnego teriera rosyjskiego w Polsce, Europie.

Najbardziej utytułowanym psem jest jak do tej pory Masti W.T., który pochodzi z pierwszego miotu Tairy. Wszystkie zdobyte przez niego tytuły były dla naszej hodowli pierwsze. Masti uzyskał tytuły: Interchampion, Champion Polski, Młodzieżowy Champion Polski, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu, Zwycięzca Klubu, Polski i Wystawy Championów. A co dla nas najcenniejsze, jako pierwszy polski pies, wygrał rasę na specjalistycznej wystawie czarnych terierów w Kaliningradzie i otrzymał wniosek na championa Rosji. Nie sztuka jednak wyhodować jednego dobrego psa, bo to może udać się każdemu. Jego młodszy brat Lothar W.T. wygrał klasę młodzieży na tej samej wystawie w Rosji, a gdy dorósł sięgnął po tytuł Zwycięzca Polski. Livia W.T ma na swoim koncie młodzieżowe zwycięstwo klubu i jako pierwsza polska suka zdobyła Zwycięstwo Litwy. Na pierwszej i jak dotąd jedynej wystawie w Polsce sędziowanej przez M.Gierasimova (przewodniczącą Międzynarodowego Klubu Czarnego Teriera) CACIB otrzymała Mafra W.T. a zaraz za zwycięzcą świata - Krisem stał Masti W.T.
Bardzo żałujemy, że psy z naszej hodowli nie są wystawiane tak często jak byśmy tego chciały. Mimo to mają na swym kącie spektakularne zwycięstwa i wyraźnie zaznaczyły swą obecność na ringach. Każdy z psów ma inne zasługi dla hodowli i ciężko jest je porównać. Morgana we Włoszech zdobyła championat, Vitalij święci triumfy w Niemczech i w wieku zaledwie 15 miesięcy miał już pokaźną kolekcje tytułów, w tym wiele znaczący tytuł VDH- Europajugendsieger. Ogromnym sukcesem dla nas jest też fakt, iż jak dotąd, na wystawach europejskich zajmujemy czołowe pozycje w doborowej stawce psów z Rosji. Ważniejsze jednak od wszystkich tytułów jest uznanie rosyjskich znawców rasy, do których zawsze staramy się jeździć gdy nadarza się tylko okazja. Miło nam również, iż nasza praca jest doceniana przez innych hodowców. 
Duże nadzieje wiążemy z naszym młodym reproduktorem - Slavnym Vitjaziem importowanym z jednej z najlepszych rosyjskich hodowli iz Russkoi Dinastii. Slavny Vitjaz jest synem trzykrotnych zwycięzców świata, zwycięzców Europy, multichampionów (Kris x Jasno Solnyshko iz Russkoi Dinastii). Hodowcy w kraju i za granicą już docenili jego urodę i potencjał genetyczny. Sądzimy, iż wywrze on niezatarte piętno na populacji czarnych terierów w Europie. W tym roku pokazał się już na ringach syn Slavnego i Champ. Polski, Młodz. Champ. Polski Mafry Willa Taira - Dymitr Mogador Willa Taira , dwa razy wystawiany dwukrotnie zdobył tytuł najlepsze szczenię w rasie. Na wystawie w Bratysławie syn Slavnego Vitjazia i intchamp., Champ. Rosji i Słowacji Biny Brait - Benedik Cerny Sen - również wygrał klasę szczeniąt. W przyszłym roku na ringi wystawowe wkroczy więcej jego dzieci zarówno w Polsce jak i zagranicą. Będziemy im dzielnie sekundować.

Na jakich liniach hodowlanych oparły Panie swoją hodowlę ?

Hodowlę zaczęłyśmy od tego co w danym czasie było naszym zdaniem w Polsce najlepsze. Jak już mówiłyśmy, Taira jest córką Jermaka i Kluski. Ojcem jej 2 miotów był Kastor Werda, który odegrał znaczącą rolę w hodowli czernyszy w Polsce. Prowadzi on linie słynnego w Polsce Chappi Eka, a ten z kolei wybitnego rosyjskiego reproduktora Arsa. Połączenie tych 2 linii okazało się strzałem w dziesiątkę. W międzyczasie Rosja została oficjalnie uznana przez FCI co umożliwiło nam rozpoczęcie współpracy z tamtejszymi hodowcami. Kolejnym posunięciem było krycie wybitnej klasy psem intchamp., Zwyc. Europy Jashką Malahovskim iz Russkoi Dinastii. Dzięki temu nasze psy zyskały w rodowodach tak znakomite psy jak m.in.: 2 zwyciężczynie Swiata: Lialia Chernaja Olex iz Chernoi Stai i Ole Kasandra Laik czy też Evsey Olex iz Chernoi Stai. Krycie to kosztowało nas sporo wysiłku, ale teraz możemy stwierdzić, że było warto. Jashka po raz kolejny potwierdził, iż jest nie tylko fenomenalnym psem wystawowym, ale również świetnym reproduktorem. Następnie sprowadziłyśmy do Polski potomka legendarnej już pary psów :Krisa i Jasnego Solnyshka iz Russkoi Dinastii - Slavnego Vitjaza iz Russkoi Dinastii, który został ojcem kolejnego miotu. Na tym nie skończyły się nasze starania sprowadzenia do Polski tego co naszym zdaniem najlepsze. Jest jeszcze tyle wybitnych psów w Rosji, które mogą się przyczynić do podniesienia poziomu hodowli czernyszy w Polsce. 

Jakie cechy wzorca czarnego teriera rosyjskiego są dla Pań najważniejsze ?

Czarny terier powinien cechować się wspaniałym charakterem, eksterierem i zdrowiem. Dlatego przy doborze psów te trzy czynniki są równie ważne. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to nie ma jednej czy dwóch cech, na które szczególnie zwracamy uwagę. Najważniejsza jest całość. Gdy patrzymy na psa, to od razu wiemy albo ma to coś w sobie albo nie. Czym jest to "coś" ? To przede wszystkim szlachetność wyrazu i piękno linii, które tworzy m.in. głowa, linia grzbietu, kątowania kończyn. Dopełnieniem wzorcowej sylwetki musi być wspaniały ruch. Kto widział pięknego teriera płynącego po ringu, ten długo nie zapomni tego widoku. Jednym słowem czarny terier musi mieć charakter, urodę i wielkie serce dla właściciela.

Czy w hodowli tej rasy psów stykają się Panie z jakimiś problemami ?

Czarne teriery są psami z natury odpornymi i łatwo przystosowującymi się do różnych warunków klimatycznych. Jednak jak w przypadku każdej rasy, także i one mają pewne problemy. Zdarzają się w tej rasie przypadki dysplazji, rzadko jednak jest ona na tyle ciężka by przeszkadzała psu w normalnym poruszaniu się. Dlatego tak ważne są prześwietlenia w kierunku dysplazji. Niektóre linie niosą alergie skórne i problemy z uszami. Problematycznym bywa też ich umaszczenie. Wbrew nazwie czarny terier nie musi być wcale czarny. Zdarzają się osobniki srebrne, brązowe, czarne podpalane a nawet białe (nie są albinosami!). 

Proszę nam zdradzić swoje plany na kolejne lata.

Zamierzamy kontynuować kierunek naszej hodowli. Kryć suki czołowymi rosyjskimi reproduktorami, sprowadzać do Polski najlepsze linie, prezentować nasze psy na europejskich ringach, a tym samym popularyzować tę cudowną rasę. 
Przyszłością naszej hodowli jest piękna, młoda suka Valkyrja Willa Taira (córka Zwyc. Europy, Intch. Multichamp Jashki Malahovskiego iz Russkoi Dinastii i Champ. Polski, Mlodz.Champ. Polski, Zwyciężczyni Litwy, Mł. Zwyc Klubu Livii Willa Taira), którą zamierzamy pokryć znakomitym rosyjskim psem. Na razie nie zdradzimy swoich planów, aby nie zapeszyć.
W przyszłym roku wkroczy na ringi nasz najmłodszy miot "D", a nasza "młodzież" z miotu "V" zaprezentuje się w pełnej krasie. Liczymy, że dzieciaki pokażą na co je stać. Slavny Vitjaz z dnia na dzień mężnieje i zmienia się nie do poznania. Na przyszły sezon zaplanowane mamy już prawdziwe tourne po europejskich ringach. Wypada też odwiedzić "rodzinę" - jego dzieci mieszkają we Włoszech, Czechach, Niemczech, Słowenii i na Słowacji.

W imieniu własnym, Czytelników oraz redakcji dziękujemy za wywiad i życzymy dalszej tak wspaniałej i owocnej pracy.

Dziękujemy również za rozmowę, życząc wszystkim miłośnikom rasy sukcesów hodowlanych i wystawowych jak również wiele radości związanej z posiadaniem tych mądrych, pięknych psów.

 

Monika Milan                                                                       

 

Artykuł opublikowany w ASKO 5/01