Kupując psa, wybierasz jego rasę, płeć i temperament. Decydujesz, z jakiego skojarzenia weźmiesz szczenię, ile za nie zapłacisz i gdzie po nie pojedziesz. Ale czy wybierasz hodowcę, którego kupujesz w pakiecie?

Bohaterami tego posta będą 3 typy hodowców:

Janusz Biznesu

Dewiza hodowcy: Gwarancja do bramy, dalej się nie znamy.

O nic nie pyta. Obieca Ci wszystko. Zbagatelizuje Twoje obawy.  O kontakt z Januszem nie musisz się martwić, bo go nie będzie. Do rany przyłóż do czasu… sprzedaży szczeniaka.

Profesorek Dyktatorek

Dewiza hodowcy: Co Ty wiesz o… hodowaniu.

Pyta o wszystko. Ma tendencje do monologów. Wszystko mu się udaje. Nic nie stanowi dla niego problemu. Jego hodowla to pasmo niekończących się sukcesów. Ma precyzyjną wizję Ciebie i Twojego psa. Do rany przyłóż do czasu… wystąpienia pierwszych problemów z psem lub przejawów Twojego samodzielnego myślenia.

Przytul Kropek

Dewiza hodowcy: Chodź, pokażę Ci mój świat.

Pyta, żeby lepiej Cię poznać. O psach opowiada godzinami, ale zanim zacznie, upewni się, że chcesz go wysłuchać. Nie obiecuje, że będzie różowo. Nie gwarantuje, że będzie bezproblemowo. Poradzi Ci, gdy zapytasz. Zmotywuje, gdy zwątpisz. Wesprze, gdy będzie Ci ciężko. Ucieszy się z Twojego sukcesu bardziej niż z własnego. Do rany przyłóż, gdy… Ci zaufa.

Poznaj ich bliżej!

Gdy wybierasz szczeniaka

Janusz Biznesu

Sprzeda Ci szczenię, którego chce się pozbyć. To, które mu akurat zostało, które najbardziej rozrabia, które jest problematyczne albo na zasadzie na kogo wypadnie na tego bęc. Powie o psie  wszystko, co chcesz usłyszeć.

Profesorek Dyktatorek

Sprzeda Ci szczenię, które jest jego wizją Twojego psa. Opowie o psie w taki sposób, żeby przekonać Cię do jego wyboru. Uwierzysz, kupisz, a czas pokaże, czy będziesz zadowolony.

Przytul Kropek

Sprzeda Ci szczenię, którego szukasz, o ile przekonasz go, że wiesz, co robisz, i dasz sobie radę.

Gdy potrzebujesz rady

Janusz Biznesu

Zajęty bez względu na porę.

Profesorek Dyktatorek

Nie zdążysz dokończyć zdania, a on opowie Ci, że ma genialny, jedyny w swoim rodzaju, najlepszy pod słońcem patent, który sprawdził się u niego i na pewno sprawdzi się u Ciebie.

Jeśli nie spodoba Ci się jego rozwiązanie, odradzam dyskusję. Profesorka nie przekonasz, a grozi Ci kilkudziesięciominutowy wykład na temat jego wiedzy, doświadczenia i zalet zaproponowanej przez niego metody.

A jeśli nadal masz ochotę dyskutować, uważaj! Może się zrobić gorąco.

Przytul Kropek

Znajdzie dla Ciebie czas, nawet jeśli go nie ma. Wysłucha i oceni, w czym może Ci pomóc. Zapyta, czego oczekujesz. Zaproponuje rozwiązanie. Poda alternatywne. Uszanuje Twój wybór, choć nie zawsze się z nim zgodzi.

Gdy masz problem z psem

Janusz Biznesu

Masz problem, to masz pecha.

Profesorek Dyktatorek

Masz problem, to Twoja wina. A jeśli nie Twoja wina, to wina Twojego weterynarza. Ktoś winny być musi i na pewno nie będzie to Profesorek, a tym bardziej jego psy. W jego hodowli nigdy nie było tego typu problemów i Twój pies to pierwszy taki przypadek w historii. Nie drąż tematu. Nie zadawaj zbyt wielu pytań. I najlepiej nie mów o tym nikomu. W przeciwnym razie narazisz się na furię Profesorka.

Przytul Kropek

Masz problem, to masz z kim porozmawiać. Wysłucha, wesprze, zapyta, czy potrzebujesz pomocy. Opowie o swoich doświadczeniach. Jeśli czegoś nie wie, to Ci o tym powie. Uruchomi gorącą linię: rozpuści wici wśród znajomych, rozezna się w temacie, załatwi konsultację. Jeśli nie może Ci pomóc, wskaże, kto Ci tej pomocy udzieli. Nie szuka winnego, bo to Ci nie pomoże. Problemy po prostu się zdarzają.

Zapamiętaj!

Hodowca, od którego kupisz szczenię, wpłynie na Twój komfort życia z psem.

Możesz (tak jak ja) metodą prób i błędów uczyć się wszystkiego samodzielnie – i jestem pewna, że sobie poradzisz – tylko po co się tak szarpać?

Możesz też skorzystać z doświadczenia hodowcy, który stanie się Twoim przewodnikiem. Ale jaki przewodnik, taka wycieczka. Jednym słowem – może być różnie.

Kolejne wyjście to zbudowanie partnerskiej relacji z pasjonatom, który podzieli się z Tobą wiedzą i zarazi Cię swoim entuzjazmem. Pasja to fajna rzecz, ale droga i czasochłonna. Z drugiej strony, w życiu coś trzeba robić i na coś kasę wydawać. Czemu akurat nie na czarne teriery?

Teraz Ty!

Pobierz darmowy bonus, w którym opisałam 3 typy hodowców: jakie mają priorytety, co mówią i czego się po nich możesz spodziewać. Poznaj ich bliżej, a już nigdy więcej nie dasz się nabrać na gładkie słówka.

Podaj dalej

Podobał Ci się tekst? Podaj go dalej. Niech Twoi znajomi też nie dają się nabrać na gładkie słówka.