Wiadomość o organizowanej w początkach listopada na Słowacji I Europejskiej Wystawie Czarnych Terierów Rosyjskich pod patronatem ICRChT (Międzynarodowego Klubu Czarnego Teriera Rosyjskiego) bardzo nas ucieszyła. Bez chwili namysłu zdecydowaliśmy się wziąć w niej udział. Nasza ciekawość była tym większa, iż w przeddzień wystawy miało się odbyć międzynarodowe sympozjum poświęcone rasie. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy dnia wyjazdu.
W końcu nadszedł długo oczekiwany 1-y listopada. Z samego rana zapakowaliśmy się do samochodu, bijąc przy tym wszelkie rekordy jego pojemności. Samochód kombi, nawet duży, ale.... 3 osoby + 3 psy + bagaże, no cóż, było trochę ciasno, ale za to bardzo wesoło. Wszyscy jechali na cmentarze, a my pędziliśmy do Nitry. Pogoda była straszna, deszcz, porywisty wiatr, mgła, ale mimo to dotarliśmy na miejsce bez większych problemów. W hotelu przywitał nas serdecznie Lubomir Kopaj, jeden ze współorganizatorów imprezy. Zmęczeni, ale szczęśliwi, iż jesteśmy już na miejscu, udaliśmy się na kolacje, gdzie spotkaliśmy wielu naszych przyjaciół z różnych stron świata. Przyjechali nasi znajomi z Rosji, Włoch, Czech, Stanów, Anglii i Holandii. Uściskom, całusom i rozmowom w pięciu językach na temat czernyszy i nie tylko nie było końca. Jednak po kilku godzinach zmęczenie dało znać o sobie i udaliśmy się do pokoi na zasłużony odpoczynek.
Nazajutrz wzięliśmy udział w sympozjum zorganizowanym przez Słowacki Klub Czarnego Teriera Rosyjskiego. Przybyłych przywitał w imieniu organizatorów Lubomir Kopaj. Po części oficjalnej, w której przemawiała P. Marina Gierasimova ( przewodnicząca ICRChT ), nadeszła kolej na wystąpienia delegatów poszczególnych państw. Głos zabrali przedstawiciele m.in: Słowacji, Czech, Finlandii, Słowenii, Niemiec, Holandii, USA, Anglii, Włoch, Węgier, Rosji i Francji. 
Każdy z przemawiających opisywał pokrótce historię rozwoju rasy w swoim kraju, sytuację bieżącą oraz problemy na jakie napotykają hodowcy. Przemówienia okazały się bardzo interesujące i dostarczyły nam wielu wiadomości na temat hodowli czernyszy na świecie.
Swoje wystąpienie miała też Polska, które przygotowała P. Iwona Witosławska ( hodowla "Van Dog" ). To miłe, iż Polska była czynnym uczestnikiem tej konferencji, a polscy hodowcy mimo braku klubu ctr-go w kraju, potrafią aktywnie działać na forum międzynarodowym. Autorka przypomniała w swoim referacie o znaczących sukcesach polskich psów na wystawach europejskich i światowych. Wymienione zostały również pierwsze importy, które miały wpływ na pogłowie czernyszy w Polsce. Dlaczego jednak historię rozwoju rasy zakończyła na roku 1998, skoro jak sama wspomniała rozwój rasy właśnie w ostatnich latach był bardzo dynamiczny? Wspominając zaś o sukcesach polskich czernyszy w Rosji padło jedynie imię Iriny Van Dog. Zdobycie przez nią championatu Rosji na wystawie w Kaliningradzie jest niewątpliwie sukcesem, ale czy jedynym? Lary Zachełmianka , który odniósł podobny sukces, określony został jedynie jako syn Igora Van Dog, co niewiele mówi międzynarodowemu forum. Zwycięstwa Mastiego Willa Taira i Lothara Willa Taira - pierwszych polskich psów, które zwyciężyły w Rosji w tymże samym Kaliningradzie i rasę i klasę młodzieży - pominięto zupełnie. Biorąc pod uwagę, iż wystąpienia przedstawicieli poszczególnych krajów mają zostać opublikowane wraz z wynikami wystawy europejskiej w specjalnie wydanym na tę okazję biuletynie i rozesłane do wszystkich uczestników, to wielka szkoda, iż informacje o polskich czernyszach będą niepełne i nie w pełni aktualne. Jedno jest pewne sukcesy hodowli "Van Dog" nie zostaną zapomniane, gdyż o to autorka zadbała. Co gorsze takie wrażenie odniosła również spora część zagranicznych gości.
Po zakończeniu sympozjum przyszedł czas na bankiet, a następnie spacer do okolicznego zamku. Nie wszyscy jednak wzięli udział w tych uroczystościach. Część gości zajęta była bowiem przygotowywaniem swoich psów do wielkiego show, jakie miało się odbyć następnego dnia.
W sobotni ranek wszyscy w pośpiechu pędzili na teren wystawy. Gdy dotarliśmy na miejsce nasze emocje sięgnęły zenitu. W hali panowała nerwowa, acz bardzo przyjacielska atmosfera. Na wystawę zgłoszono 105 czernyszy z wielu krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Sędziowanie powierzono P.Marinie Gierasimovej.
Jako pierwszy na ring wkroczył najmłodszy uczestnik imprezy, niespełna 4 miesięczny Igrun Vasily s Zolotogo Grada, oceniany w klasie baby. Pies ten przyjechał niedawno do Polski dzięki staraniom hodowli "Willa Taira". Vasily posiada w swoim rodowodzie takie sławy jak Zw.Europy 2000, Int.ch, .Ch Rosji Ladoga iz Russkoi Dinastii, Ch.Rosji Jarosław Mudryj iz Russkoi Dinastii, Zwyc. Swiata, Int. Ch. Lialję Chernoj Oleks iz Chernoj Stai, a zimbredowany jest na Zw.Świata 1998, Int.ch., Ch Rosji Barta Barby s Bronnich. Vasily, który zadebiutował na tej wystawie zachowywał się jak prawdziwy showman. Przepięknie prezentował się w statyce i z dużym wdziękiem biegał. Byłam z niego naprawdę dumna. Otrzymał ocenę wielce obiecujący i szereg nagród.

Następnie na ring wkroczyły szczeniaki. Pierwsza lokatę zajął Gorky Park z Włoch ( syn tegorocznego Mł.Zw.Świata Neposeda Ant ). Drugi był natomiast pies z Niemiec Darius - Achill v.d.Dwina .

W klasie młodzieży zgłoszono 14 psów. Konkurencja naprawdę silna. Lokaty wyglądały następująco:
I Alexander Pervy iz Russkoi Dianstii - CAJC ( Rosja ) - Mł.Zw. Europejskiej wystawy CTR-kich - świetnie zapowiadający się syn trzykrotnego zwycięzcy świata Krisa i zwyciężczyni świata Ljalji Chernoj Olex iz Chernoi Stai,
II Pahom Kudesnik iz Grada Masterov ( Rosja ) - syn Jashki Malahovskiego iz Russkoi Dinastii,
III Dymitr Mogador Willa Taira ( Polska ) - 11-to miesięczny syn naszego Slavnego Vitjaza iz Russkoi Dinastii, jeszcze bardzo młody, ale świetnie zapowiadający się pies,
IV Babyllon Ćierny Sen ( Włochy ) - tegoroczny Mł.Zw.Klubu we Włoszech, niewiele młodszy półbrat Dymitra, jego ojcem jest również Slavny Vitjaz.

W klasie pośredniej zgłoszono 8 psów. Wyniki przedstawiały się jak poniżej:
I Donjuan Dlja Peredelkino ( Rosja ) - CAC,
II Ferz iz Peredelkino ( Szwajcaria ) - Res.CAC - kolejny syn Krisa w ścisłej czołówce,
III Vilson Mudryj ( Rosja ),
IV Vasco Willa Taira ( Polska ) - ten niespełna 2 letni pies po raz kolejny potwierdził swoją klasę i udowodnił, że nie przez przypadek został wybrany w zeszłym roku III Juniorem Europy. 

W klasie otwartej zgłoszono 9 psów. Zwycięzcą klasy i zdobywcą CAC-a został Mł.Zw.Europy 2000 Rozboinik Jashkin Syn ( Rosja ) imponującej postury syn multichampiona, Zw.Europy 1999 Jashki Malahovskiego. Res.CAC dla psa Efrem ot Zenitsa Oka ( Rosja ). Trzeci w kolejności był Slavny Voin iz Russkoi Dinastii ( Rosja ), brat mieszkającego w Polsce Slavnego Vitjaza iz Russkoi Dinastii, który również wystawiany był w tej klasie. Slavny Vitjaz miał tym razem nieco mniej szczęścia niż jego brat, aczkolwiek został wybrany do najlepszej 6-ki psów z klasy otwartej. Czwarta lokata dla mieszkającego na Węgrzech, przepięknego Romantika iz Russkoi Dinastii.
W klasie użytkowej zgłoszono tylko 2 psy. CAC dla interchampiona Brait Nouz Bormental Pravdinsky ( Słowacja ), sprowadzonego z Moskwy syna Int.ch. Lihodeia iz Russkoi Dinastii.
Res.CAC otrzymał Labrash Alesha Popovich ( Rosja ), syn mieszkającego od jakiegoś czasu w Stanach Labrasha Ratibora.

W klasie championów 10 psów. CAC otrzymał pies, o którego tytułach i zwycięstwach można by tomy napisać. Powiem krótko - KRIS - Rosja. Tuż za nim równie znany i ceniony Jashka Malahovskiy iz Russkoi Dinastii ( Rosja ) - Res.CAC. Lokatę trzecią zajął pies z Polski Makbar Van Dog. Czwarty w kolejności włoski multichampion Moskvoriechie Antey.

Klasę weteranów zwyciężył przepiękny jak zawsze Bart Barby s Bronnich ( Rosja ). Drugi Martin El Macho Svan ( Rosja ).

Porównanie psów zwyciężył Kris i tym samym otrzymał tytuł Zwycięzcy Europejskiej Wystawy CTR-kich. Oglądanie go w ringu jest prawdziwą przyjemnością. Tym bardziej, iż tej klasy psy nie rodzą się codziennie.

Nadszedł czas oceny suk. Na ring weszła jeszcze nieco niepewnym krokiem cztero-miesięczna Cleopatra Ćierny Sen oceniana w klasie baby. Cleo mieszka na Słowacji, a jej rodzicami są Int.ch Bina Brait i Ch.Węgier Romantik iz Russkoi Dinastii. Sędzina przyznała jej ocenę "wielce obiecująca".

W klasie szczeniąt wystąpiły 4 suki. Wszystkie otrzymały najwyższą oceną. Lokatę przyznano jednak tylko jedną. Zwyciężczynią tej klasy została importowana do Włoch z Kaliningradu Gromada s Nedezhdinoi Poljany.

Klasa młodzieży najliczniej obsadzona. Zgłoszono bowiem aż 16 suk. Po dwóch "odsiewach", na ringu nadal pozostało sporo suk. Trudny wybór dla sędziego, prawie wszystkie reprezentowały znakomitą klasę. Młode pokolenie prezentuje bardzo wysoki poziom i nie będzie łatwo konkurować z nim w przyszłości. Sędzina długo się wahała nim podjęła decyzję. Werdykt wyglądał następująco:
I Nastasja Golubushka iz Russkoi Dinastii - CAJC ( Rosja ) - Mł.Zw. Europejskiej Wystawy CTR-kich - Nastasja jest niebywałej klasy suką. Gdy się na nią patrzy od razu widać czyją jest córką. Przyszłość pokaże czy przewyższy klasą swoją matkę Jasno Solnyshko iz Russkoi Dinastii.
II Nenagljada iz Russkoi Dinastii ( Rosja ) - równie piękna miotowa siostra Nastasji
III Endora of Duck Creek ( USA ) - ogromny sukces jej hodowczyni Gayle Waren, której suka zajęła czołową lokatę w tak silnie obsadzonej klasie. Osiągnięcie tym większe, iż suka pochodzi ze Stanów, gdzie jak wiadomo trudno o dostęp do najlepszych rosyjskich linii. Gayle jednak się to udało. Endora jest córką Chapaya iz Russkoi Dinastii, importowanego do Stanów.
IV Anka Atamanka iz Russkoi Dinastti - miotowa siostra Alexandra Pervego
W klasie młodzieży zaprezentowana została sprowadzona niedawno do Polski Nord Praid Hohloma Bojarynja, która jest córką Igora Van Dog i Royal Rechel iz Rayvola Nord. Otrzymała ocenę doskonałą.

W klasie pośredniej wystąpiło 6 suk. CAC-a otrzymała Kalinka Malinka ( Rosja ) wygrywająca ostatnio wiele wystaw córka Jashki Malahovskiego. Kolejne lokaty przyznano:
II Carewna Cichy Don ( Niemcy ) - Res.CAC - to miła niespodzianka, ponieważ suka ta została wyhodowana w Polsce
III Fantastica iz Peredelkino ( Włochy ) - Mł.Zw.Świata 2001 
IV Valkyrja Willa Taira - kolejny polski akcent na tej wystawie

W klasie otwartej zgłoszono 15 suk. Wyniki wyglądały następująco:
I Russkaya Kralja Ljalja iz Russkoi Dinastii ( Rosja ) - CAC - przepiękna córka Ljalii Chernoj Olex iz Chernoi Stai i Lihodeia iz Russkoi Dinastii, tegoroczna zwyciężczyni Dmitrova.
II Sensatsia iz Russkoi Dinastii ( Rosja ) - Res.CAC - imię w pełni oddaje urodę tej suki, to prawdziwa sensacja, siostra Slavnego Vitjaza iz Russkoi Dinastii
III Elena Prekrasnaja ot Zenitsa Oka
IV Roskosh iz Russkoi Dinastii - siostra Kralji Ljalji mieszkająca we Włoszech
W klasie tej zaprezentowana została również Nayla Van Dog, która otrzymała ocenę doskonałą.

W klasie użytkowej zaprezentowano jedynie Dasję Canisyard, która otrzymała CAC-a.
W klasie championów wygrała nasza faworytka, rewelacyjna jak zawsze trzykrotna zwyciężczyni świata Jasno Solnyshko iz Russkoi Dinastii. Suka przepiękna zarówno w statyce jak w ruchu. Ona nie biegnie, ona płynie po ringu. Tuż za nią Moonleadalina z Włoch, która otrzymała Res.CAC-a. Szczerze mówiąc ta suka nie bardzo pasowała do ścisłej czołówki tej klasy, ale sędzina zadecydowała inaczej. Trzecia lokata dla Mł.Zw.Świata 2000 Super Manyi iz Russkoi Dinastii. Czwarte miejsce dla Barbi s Bronnich Valencji Vandeyi. Nie zauważone tym razem pozostały niecodziennej urody Nord Praid Primadona Malahovskaya i Zw.Świata 2000 Ljalja Chernaja Olex iz Chernoi Stai, która z uwagi na swój wiek ( 7 lat ) i kilka miotów, które wydała na świat, nie prezentowała się tak wspaniale jak w czasach swojej największej świetności.

Porównanie suk wzbudziło sporo emocji. Dwie największe rywalki stanęły obok siebie. Jasno Solnyshko i Kralja Ljalja. Obie przepiękne, obie świetnie przygotowane i znakomicie prezentowane. Wybór niezwykle trudny. Nie chciałabym znaleźć się na miejscu sędziny. Tym razem lepsza okazała się według P. Mariny Gierasimovej - Russkaya Kralja Ljalja iz Russkoi Dinastii i to ona wygrała Europejską Wystawę CTR-kich. W porównaniu z psem ustąpiła jednak miejsca Krisowi. Kralja ma dopiero 2 lata i wszystko jeszcze przed nią. Z uwagą będę śledzić dalsze sukcesy tej wspaniałej suki.
Nadszedł czas na konkurencje finałowe. Najlepszym reproduktorem został Kris, którego liczne, piękne potomstwo zaprezentowało się wspaniale. 
Najlepszą hodowlą została "iz Russkoi Dinastii", która niezaprzeczalnie wiedzie prym w hodowli czernyszy na świecie, co zresztą w pełni udowodniła po raz kolejny a tej wystawie. 
Najlepszą parą zostali: Jashka Malahovsky iz Russkoi Dinastii i Russkaya Kralja Ljalja iz Russkoi Dinastii.
I tak dobiegła końca I Europejska Wystawa CTR-kich. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do hotelu by w spokoju przedyskutować to czego byliśmy świadkami.
Wystawa była świetną okazją do obejrzenia wielu psów, o których do tej pory mieliśmy okazję wyłącznie słyszeć, bądź oglądać ich zdjęcia. Psy, które z kolei mieliśmy okazję oglądać wcześniej jako młodzież, wydoroślały i nabrały kształtów dorosłych osobników. Mieliśmy możliwość zaobserwowania w jakim kierunku rozwija się rasa, a także obejrzenia przynajmniej części rosyjskiej czołówki. Czarne teriery są stosunkowo młodą rasą, która rozwija się niezwykle dynamicznie i zawsze jest szansa zobaczenia czegoś nowego. Rosjanie niejednokrotnie zaskakiwali nas już swoimi osiągnięciami, uzyskując w bardzo krótkim czasie efekty, jakie nikomu się nie śniły. Dlatego tak ważne jest "trzymanie ręki na pulsie".
A jak wypadła Polska na tle światowej czołówki ? Otóż całkiem nieźle. Tym bardziej, że prawie wszystkie psy pochodzące z polskich hodowli znalazły się na lokatowych pozycjach. Do ścisłego finału dostało się 5 polskich psów na 6 wystawianych: 3 z hodowli Willa Taira, 1 z hodowli Van Dog ,1 z hodowli Cichy Don (w rękach niemieckich). Ten świetny wynik, jest efektem przemyślanej pracy hodowlanej, a poziom czarnych terierów w Polsce jest coraz wyższy. Wszystko to dzięki kryciom czołowymi rosyjskimi reproduktorami i sprowadzaniu do kraju tego co w Rosji aktualnie najlepsze. Mamy już bowiem w kraju potomstwo Jashki Malahovskiego iz Russkoi, Barta Barby s Bronnich i Krisa. Ostatnio pojawił się też potomek Ledogora iz Russkoi Dinastii i Ballady s Zolotogo Grada. W rodowodach niektórych polskich psów są już największe sławy Rosji: Jasno Solnyshko iz Russkoi Dinastii, Ole Kasandra Laik, Ljalja Chernaja Olex iz Chernoi Stai czy Bent Anat Barby. Mamy już w Polsce niewielki ale bardzo ambitny potencjał genetyczny. Świadczy o tym chociażby fakt, iż na krycia do Polski przyjeżdżają nie tylko Niemcy, Słowacy i Czesi, ale też Włosi, Francuzi czy Holendrzy. Od polskich hodowców zależy czy będą potrafili w pełni docenić i wykorzystać pólę genową jaką mają do dyspozycji. Czas pokaże.
I Europejska Wystawa Czarnych Terierów Rosyjskich pozostanie dla nas bardzo miłym wspomnieniem. Już teraz oczekujemy z niecierpliwością wyznaczenia daty i miejsca przyszłorocznej wystawy europejskiej czarnych terierów rosyjskich. Z pewnością pojedziemy tam z naszymi psami, a wszystkich Państwa namawiam do brania udziału w tak prestiżowych wystawach.

Patrycja Spotan                       

 

Artykuł opublikowany w ASKO 6/01